Trčanje kao način života

Sve više osoba u posljednje vrijeme počinje se rekreativno baviti trčanjem, bez obzira na dob. Strast je ono što trčanje izdvaja iz mora drugih aktivnosti. Naime, trčanje za većinu vrlo brzo prestane biti samo još jedan tečaj s ciljem skidanja kilograma te postane pozitivna ovisnost i način života. Rekreativno trčanje spada u dugotrajnu aerobnu aktivnost, koja potiče lučenje endorfina – hormona kojeg nazivamo i hormonom sreće. Dakle, nije ni čudo da se tako lako navučemo na trčanje. Naravno, pozitivna ovisnost neće se javiti već na prvom treningu. Definicija trkača nije u njegovoj brzini, rezultatu na pet ili deset kilometara, pa čak ni u broju pretrčanih trka. Trkač ste postali onda kad više ne odlazite na trening (samo) zato što to piše u programu, nego zato što to volite. Kad više ne trčite kako biste bili mršaviji, nego želite biti mršaviji da bi lakše trčali. Kad dugi trening vikendom postane nešto od čega istodobno imate tremu i što jedva čekate. Kad i na poslovni put nosite opremu za trčanje (jer trčati se može gotovo svugdje). U tom trenutku trčanje prestaje biti samo sport i postaje način života. A to sve događa se velikim dijelom zahvaljujući hormonu sreće.

Postoji još jedan hormon važan u trkačkom životu – ljudski hormon rasta (HGH – human growth hormon). O njemu malo više razmišljaju iskusniji trkači (profesionalci, ali i ozbiljniji rezultatski fokusirani rekreativci). Za taj ste hormon vjerojatno čuli i u negativnom doping kontekstu profesionalnog sporta, no za ovu nas prigodu više zanima prirodna prisutnost HGH u ljudskom organizmu. Naime, naš ga organizam izlučuje sam, prirodnim putem, doduše ne u količini dovoljnoj da preko noći postanete svjetski rekorder, ali svakako dovoljnoj da vam pomogne realizirati potencijale vašeg “običnog” trkačkog organizma.
Ovaj hormon, osim rasta (kako mu samo ime govori), regulira i brojne druge bitne funkcije u organizmu, poput održavanja ravnoteže tekućine, obnove mišićnog i koštanog tkiva te regulacije metabolizma masti. U prirodnim uvjetima zdrav organizam luči HGH u šest do 12 navrata dnevno, s tim da se najveća količina izlučuje nakon sat vremena sna. Eto zašto većina vrhunskih sportaša spava dva puta dnevno.

No, spavanje nije jedini prirodni način stimulacije izlučivanja HGH. Drugi je tjelesna aktivnost, u prijevodu trening. Naime, trening (i to ponajprije onaj intenzivniji, na visokom pulsu) jedan je od temeljnih stimulansa za pojačano lučenje hormona iz hipotalamusa. Dakle, ako svoj trkački život začinite barem još jednim, a za iskusnije trkače i dva do tri visokointenzivna treninga tjedno, za vaše zdravlje i rezultat radit će još jedan hormon.

Nemojte da vas, kao rekreativca početnika, prestraše ovi stručni termini. Za početak je dovoljno samo da navučete tenisice i krenete. Trčanje je doista jedna od najprirodnijih ljudskih aktivnosti i, kad malo bolje razmislite, kad ste bili djeca, sigurno ste puno više trčali nego hodali. Vaš je organizam to možda malo zaboravio, ali zato ste tu da ga podsjetite. I upamtite: za trčanje nikad nije kasno !

Podijeli:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
> > >

Slične Objave

X
X